Farby o efektach specjalnych to powłoki o nietypowych efektach dekoracyjnych takich jak farby antyczne, powłoki metaliczne, efekty młotkowe oraz typu skóra krokodyla. Znajdują one zastosowanie gdzie oprócz normalnych ochronnych właściwości farb, potrzebny jest też efekt dekoracyjny. Podstawowe zastosowania to obudowy sprzętu elektronicznego, ogrodzenia oraz meble ogrodowe, sprzęt AGD, stolarka drzwiowa i okienna, meble biurowe oraz wszystkie te gdzie bardzo ważny jest efekt dekoracyjny.
Należy pamiętać aby odpowiednio dobierać rodzaje farb proszkowych z efektami dekoracyjnymi. Do zastosowań zewnętrznych należy stosować farby poliestrowe a do zastosowań wewnętrznych farby hybrydowe.
Farby o efektach dekoracyjnych są farbami kłopotliwymi w procesie aplikacyjnym. Aby osiągnąć pożądany efekt należy stosować się do zaleceń producenta.
Farby metaliczne i antyczne ze względu na zawartość pigmentów metalicznych w kompozycji farby, zmuszają do zwrócić szczególnej uwagi na proces aplikacyjny. Pigment metaliczny wprowadzony do farby proszkowej ze względu na swoje przewodzące właściwości zmienia znacząco aplikacyjne właściwości farby proszkowej. W większości przypadków zdecydowanie lepszym sposobem aplikacji farb metalicznych jest elektrostatyka. Poza tym trzeba pamiętać też o malowaniu z odpowiednimi nastawami na pistolecie. Nie należy używać zbyt wysokich napięć (najlepiej ok. 40-50kV) oraz spokojnie napylać farbę (lekka chmura proszku otaczająca malowany element). Szczególnie ważne jest też prawidłowe uziemianie malowanych elementów oraz używanie wystarczającej ilości świeżego proszku w stosunku do proszku zawracanego. Stosowanie się do zaleceń, pozwoli na uzyskanie prawidłowego efektu oraz stałości jego wyglądu w trakcie procesu malowania.
Farby o efekcie młotkowym są najłatwiejsze w aplikacji spośród wszystkich farb z zawartością pigmentu metalicznego. Ze względu małą ilość pigmentu metalicznego farby te nie sprawiają aż tylu kłopotów w aplikacji. Podczas aplikacji należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie uziemienie i prawidłową grubość nakładanej powłoki, podobnie dla farb strukturalnych z tym, że odpowiednie uziemienie odgrywa tu znacznie większą rolę.
Farby o efekcie typu skóry krokodyla, to nietypowy efekt farb strukturalnych, gdzie powłoka przypomina skórę krokodyla. Bardzo ważną rolę przy aplikacji te typu farb należy zwrócić na proces utwardzania. Ważne nie tylko jest zachowanie reżimu temperaturowego ale też odpowiednia szybkość nagrzewania detalu. Jeśli szybkość z jaką detal osiąga zadaną temperaturę nie będzie odpowiednia, efekt skóry krokodyla nie powstanie lub będzie bardzo mało widoczny. Drugim ważnym elementem jest odpowiednia grubość powłoki. Dla uzyskania prawidłowego efektu grubość powłoki musi być odpowiednia, gdyż jeśli będzie zbyt niska, efekt będzie mało widoczny.
Karta techniczna - antyki
Karta techniczna - metaliki
Karta techniczna - lakier
Karta techniczna - farby młotkowe